Spis treści:
- Jak przygotować pomieszczenie do malowania ścian?
- Jakich narzędzi użyć do malowania ścian i sufitów?
- Jak oczyścić wałek i pędzel przed malowaniem?
- Jak przygotować ściany do malowania?
- Od czego rozpocząć malowanie pokoju?
- Podsumowanie
O tym, że malowanie ścian jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem na rewolucyjną zmianę w wystroju domu, przekonasz się już za chwilę. Jeżeli chcesz pomalować ściany w swoim domu lub mieszkaniu, wystarczy, że przeczytasz nasz przewodnik, który przeprowadzi Cię przez kolejne etapy malowania ścian i sufitów. Znajdziesz w nim informacje dotyczące przygotowania ścian do malowania, doboru narzędzi do malowania, rodzajów farb do ścian i najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących malarzy pokojowych.
Jak przygotować pomieszczenie do malowania ścian?
Dla komfortu pracy, a także ostatecznego efektu malowane pomieszczenie powinno zostać odpowiednio przygotowane. Z pokoju wynieś wszystkie meble i sprzęty, a jeśli jest to niemożliwe, umieść je na środku pokoju i zakryj folią malarską. W ten sam sposób zabezpiecz również podłogę, okna i drzwi. Zdejmij zasłony, firanki, karnisze, lampy i obrazy ze ścian.
Taśmą malarską zakryj ościeżnice, listwy przypodłogowe, włączniki światła. Maleńkie śrubki, guziczki czy haczyki można posmarować wazeliną. Po malowaniu ścian i sufitu wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, by cała niepotrzebna farba wraz z tłuszczem zeszła.
Jeśli na brzegach używanego wcześniej wałka tworzą się trudne do oczyszczenia włókna, należy je przystrzyc nożyczkami. Pamiętaj, że mogą one tworzyć smugi i widoczne na ścianie ślady.
Ważnym elementem przygotowania pomieszczenia do malowania jest upewnienie się, że malować będziesz we właściwej temperaturze i wilgotności. Temperatura w pomieszczeniu powinna mieścić się w zakresie od 10ºC do 30ºC. Wilgotność nie powinna przekraczać 80%.
Jeśli na brzegach używanego wcześniej wałka tworzą się trudne do oczyszczenia włókna, należy je przystrzyc nożyczkami. Pamiętajmy, że mogą one tworzyć smugi i widoczne na ścianie ślady.
Jakich narzędzi użyć do malowania ścian i sufitów?
Dobór narzędzi do malowania to klucz do pięknego wyglądu ścian i trwałego efektu. Aby pomalować ściany, będziesz potrzebować:
- wałka z wełny naturalnej lub syntetycznej, o odpowiedniej długości runa;
- kuwety na farbę;
- pędzli do malowania narożników i trudno dostępnych miejsc.
Jak dobrać właściwy wałek? Do gładkich ścian i sufitów idealny będzie wałek z krótkim włosiem, który zapewni równomierne pokrycie i zminimalizuje ilość struktury na powierzchni. Wałki z długim włosiem są z kolei odpowiednie do malowania chropowatych powierzchni jak cegła czy tynk strukturalny. Długie włosie pozwala dotrzeć do zagłębień i zapewnia równomierne pokrycie.
Zwróć też uwagę na rodzaj farby. Do farb na bazie wody najlepsze są wałki z mikrofibry, poliesteru lub nylonu, odporne na wodę i dobrze rozprowadzające farbę na powierzchni. Mikrofibra jest szczególnie dobra do uzyskania gładkiego wykończenia. Do malowania wąskich powierzchni, narożników, ram okiennych i drzwiowych potrzebujesz wałków wąskich do 10 cm. Wałki o długości 15-20 cm to uniwersalne narzędzia do większości zastosowań. Długie wałki będą najlepsze do dużych powierzchni ścian i sufitów.
Aby cieszyć się efektem pięknie pomalowanych ścian, nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu narzędzi. Przed pierwszym użyciem wałek należy oczyścić z kurzu, pyłu, nitek. Możesz to zrobić przy pomocy rolki do ubrań lub myjąc go w wodzie z dodatkiem mydła w płynie. Przesuń też dokładnie dłoń wzdłuż wałka w celu zlikwidowania wszelkich drobinek i luźnych włókien. W przeciwnym razie podczas malowania mogą powstać nieestetyczne grudki.
Podobnie postępuj z pędzlem. Trzeba z niego usunąć kurz i luźne włosie. Umyj go też w wodzie z mydłem, opłucz i wysusz. Przed właściwym malowaniem kilka razy zanurz pędzel w farbie i otrzyj go o brzeg naczynia lub powierzchni innej niż malowana.
Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie narzędzi po malowaniu. Bezpośrednio po zakończeniu prac umyj pędzle i wałki. W przypadku farby emulsyjnej często wystarczy narzędzia przemyć w ciepłej wodzie z płynem do naczyń, a następnie wypłukać pod bieżącą wodą. Po malowaniu farbami rozpuszczalnikowymi wytrzyj narzędzia, umieść w rozcieńczalniku, dokładnie umyj i wysusz.
Jak oczyścić wałek i pędzel przed malowaniem?
Metoda czyszczenia wałka i pędzla przed malowaniem zależy od rodzaju wcześniej używanej farby. Jeśli wałek wcześniej służył do nakładania farby na bazie wody (np. akrylowej, lateksowej, ceramicznej),niezbędne będzie płukanie wodą. Zanurz pędzel w ciepłej wodzie, delikatnie masuj włosie, aby farba się rozpuściła. Możesz użyć mydła lub detergentu, jeśli farba jest trudna do usunięcia.
Jeśli pędzle czy wałki służyły do nakładania farby na bazie rozpuszczalnika, musisz użyć tego środka do oczyszczania narzędzi. Zanurz pędzel w rozpuszczalniku i delikatnie masuj włosie.
Jak przygotować ściany do malowania?
Przygotowanie ścian do malowania to jeden z najważniejszych etapów remontu, od którego zależy efekt końcowy malowania. Sprawdzenie kondycji ścian to pierwsza czynność, którą należy wykonać. Następnie należy zastosować odpowiednie kroki, aby usunąć potencjalne problemy. Oto co może nas spotkać przed malowaniem:
• W parze z malowaniem często idą większe zmiany w aranżacji wnętrz. Często ich efektem są ślady po gwoździach i wkrętach, drobne rysy i pęknięcia. Przed malowaniem musisz pozbyć się ich za pomocą szybkoschnącej masy naprawczej, np. Acryl-Putz® LT 22 LIGHT, którą nakłada się pacą nierdzewną, a po wyschnięciu wygładza papierem ściernym i odpyla.
• Ściany pokoju są ciemne, a Ty zdecydowałeś się na zastosowanie jaśniejszego odcienia farby. W tej sytuacji należy zagruntować ściany przed malowaniem, np. Acryl-Putz® GR43 GRUNT PRO
• Ściany noszą ślady mocnych zabrudzeń i plam. Zacznij od przemycia tych miejsc wodą z mydłem malarskim. Trudniejsze plamy z oleju, sadzy, osadu nikotynowego czy zacieków wodnych maluj specjalnym produktem, np. ŚNIEŻKA Zacieki-plamy. Farba ta nie tylko izoluje wszelkie plamy i zabrudzenia, ale dodatkowo zabezpiecza ścianę przed zagrzybieniem.
• Po demontażu mebli i wyniesieniu sprzętów okazuje się, że ściany są mocno krzywe i zniszczone. Aby usunąć rysy i ubytki w starych tynkach, sięgnij po masą naprawczą Acryl-Putz® FX 23 FLEX, którą stosuje się na pęknięcia o szerokości do 5 mm bez konieczności stosowania taśm zbrojeniowych. W przypadku, gdy krzywizny i pęknięcia są zbyt duże, warto pomyśleć o wyrównaniu ściany za pomocą płyt kartonowo-gipsowych.
• Na ścianie pojawiły się ślady wilgoci i zagrzybienia. Najpierw sprawdź źródło występowania problemu i usuń je. Osusz ścianę za pomocą osuszacza, wentylatora lub pochłaniacza wilgoci. Jeśli grzyb został odkryty stosunkowo wcześnie, w jego likwidacji wystarczy zastosować Preparat Grzybobójczy i Glonobójczy FOVEO RG10. Pamiętaj także o usunięciu łuszczącej się farby.
Od czego rozpocząć malowanie pokoju?
Prace malarskie zawsze zaczynaj od malowania sufitu. Najpierw pędzlem maluje się trudno dostępne miejsca (przestrzeń wokół lamp, gzymsy, sztukaterie itp.). Następnie pozostałą płaszczyznę sufitu maluj w równoległe pasy wałkiem z teleskopem. Drugą warstwę nakładaj, malując pasy prostopadłe do poprzednich.
Po malowaniu sufitu przejdź do malowania ścian. Najpierw pędzlem maluj boki, krawędzie oraz trudno dostępne miejsca. Następnie farbę odlej do kuwety, zanurz w niej wałek i odciśnij go. Farbę nakładaj zdecydowanymi ruchami, malując pionowe pasy w kształcie litery W. Pamiętaj, że chaotyczne posunięcia oraz mała ilość farby mogą powodować smugi na ścianie. Gotowe!
Pamiętajmy, że ściana przed malowaniem zawsze powinna być sucha i wolna od kurzu i zanieczyszczeń.
Podsumowanie
Samodzielne malowanie ścian lub sufitu wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia, ścian i narzędzi. Dobór wałków i pędzli zależy od rodzaju powierzchni i farby. Wałki z krótkim włosiem są odpowiednie do gładkich ścian, a z długim włosiem do chropowatych. Narzędzia powinny być czyste przed użyciem, a po malowaniu odpowiednio umyte.
Przygotowanie ścian do malowania obejmuje sprawdzenie ich kondycji, usunięcie gwoździ, rys i pęknięć, gruntowanie, oraz czyszczenie plam. Malowanie zaczyna się od sufitu, a następnie ścian, z zachowaniem odpowiednich technik aplikacji farby, aby uniknąć smug i nierówności.
Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn Wydanie specjalne 1 (3) (2017).