Przejdź do akapitu:
Malowanie mebli kuchennych staje się coraz popularniejsze. I nic w tym dziwnego! Taki zabieg zdecydowanie odświeża kuchenny look. Pomaga też w diametralnej zmianie stylistyki wnętrza i, przede wszystkim, nie ma nic wspólnego z długotrwałym, uciążliwym remontem. Niektóre osoby obawiają się podobnego rozwiązania, sądząc, że preparaty przeznaczone do malowania szafek nie będą w stanie odpowiednio pokryć powierzchni mebli. Nic bardziej mylnego – obecnie na rynku można znaleźć farby dedykowane nawet materiałom trudnym do pomalowania.
Malowanie szafek kuchennych, czyli jak samodzielnie odmienić kuchnię?
Malowanie frontów szafek to już prawdziwa moda. Trend przyszedł do nas zza granicy i bardzo szybko zdobył popularność wśród miłośników samodzielnych prac aranżacyjnych.
Obecnie meble kuchenne najczęściej przemalowuje się z jasnego brązu na czystą bądź złamaną biel – a wszystko to dzięki popularności stylów, takich jak skandynawski, prowansalski czy boho.
Podobne kierunki w estetyce wnętrzarskiej jednak nie dziwią – Polacy wręcz uwielbiają jasne wnętrza pełne światła. Zaczęli odchodzić od modnych niegdyś, ciemnych oraz średnich brązów, które wciąż można spotkać w rodzimych kuchniach.
Jeśli jednak zastanawiasz się, jak przemalować fronty kuchenne, aby wpisywały się w inne obowiązujące trendy – podpowiemy Ci, co zrobić! Możesz śmiało zdecydować się na odcienie oscylujące wokół zdecydowanych zieleni, czerni czy szarości. Każdy z tych kolorów jest obecnie szalenie en vogue, zwłaszcza, że nawiązuje do tak modnych stylów, jak egzotyczny czy industrialny.
Ogromnym plusem samodzielnego malowania frontów kuchennych jest możliwość wyboru niebanalnego koloru, o który trudno byłoby podczas zakupu nowego kompletu mebli. Oczywiście – istnieją firmy, które projektują zabudowę meblową na wymiar i to w najbardziej wymyślnych odcieniach. Jednak zakup takiego kompletu to znacząca inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Malowanie mebli na zasadzie DIY pozwala na znaczną oszczędność pieniędzy, zachowanie dotychczasowego układu kuchni i dobranie barwy, o którą ciężko w tradycyjnych wzornikach.
Jak przemalować fronty kuchenne – niezbędnik malarza
Zastanawiasz się jak przemalować meble kuchenne, aby zyskały drugie życie i mogły służyć przez kolejne lata? Musisz skompletować zestaw odpowiednich narzędzi. Na początek dokładnie sprawdź stan mebli. Być może potrzebne będzie dokręcenie drzwiczek, wymiana zawiasów bądź użycie specjalnej szpachli celem uzupełnienia ubytków w drewnie? Jeśli tak, koniecznie pokuś się o kupno masy uzupełniającej i szpachelki, przygotuj również śrubokręt i śrubki.
Zanim to zrobisz, zastanów się nad kwestią estetyki – może warto zrezygnować ze starych uchwytów i wybrać nowe? Pamiętaj bowiem, że oprócz samego malowania, takie designerskie drobiazgi potrafią diametralnie odmienić całościowy wygląd mebli.
Podczas samego szpachlowania z pewnością przyda Ci się papier ścierny. Produkt sprawdzi się również wtedy, kiedy meble będą wymagały przeszlifowania. Taką czynność należy podjąć w przypadku starych powłok farb. Wówczas meble należy przeszlifować, zmatowić i odpylić. Oprócz tego konieczny jest wybór odpowiedniej farby, takiej jak np. Śnieżka SUPERMAL®, emalia akrylowa do drewna i metalu oraz narzędzi do malowania – najlepiej dwóch płaskich pędzli (wąskiego i szerokiego) lub wałka gąbkowego.
Przemalowanie frontów kuchennych krok po kroku
Jak pomalować meble kuchenne, aby nie miały nieestetycznych smug i aby powłoka była trwała? To pytanie zadaje sobie większość majsterkowiczów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki, dzięki którym Twoje szafki zyskają zupełnie nowy, designerski look i będą zachwycać przez kolejne lata!
1. Przygotuj podłoże
Jeśli sytuacja tego wymaga, przeszlifuj powierzchnię mebli przy pomocy drobnoziarnistym papierem ściernym, np. by zmatowić znajdującą się na nich warstwę lakieru. Jeżeli nie jest to konieczne – dokładnie je wyczyść, odkurz i odtłuść. Możesz użyć do tego benzyny ekstrakcyjnej. Na tym etapie upewnij się również, że preparaty, które posiadasz, są dobrej jakości i odpowiednio dopasowane do materiału, z którego wykonano wyposażenie. Nowe drewniane podłoża pomaluj farbą podkładową np. Śnieżka Grunt do Drewna, która wzmocni barwę i trwałość właściwej farby nałożonej później.
2. Zabezpiecz elementy przed malowaniem
Po demontażu okuć i uchwytów zabezpiecz fragmenty mebli, których nie zamierzasz poddawać renowacji, np. blat. Oprócz tego przykryj podłogę folią malarską. Możesz wykorzystać specjalną taśmę malarską do zakrycia tych fragmentów, które mają pozostać czyste. Tym sposobem możesz stworzyć nawet geometryczne wzory na boku szafek kuchennych! Wystarczy wymierzyć odpowiednie linie, by później wybraną część pokryć innym odcieniem.
3. Przystąp do malowania
Teraz możesz zacząć malowanie szafek kuchennych. Zacznij od trudno dostępnych miejsc i detali – najlepiej używając małego pędzelka. Kolejno przejdź do pokrycia farbą większych powierzchni – używaj do tego większego pędzla lub wałka. Wykonuj dokładne, powolne ruchy, najlepiej w górę i w dół. Pilnuj, by nakładana ilość preparatu nie była za duża – stworzyłoby to nieestetyczne zacieki.
Aby uzyskać półtransparentny efekt, wystarczy pomalować meble raz. Jeśli powierzchnia ma być jednolita, należy powtórzyć czynność. A jeżeli zależy Ci na przetarciach w stylu vintage, możesz przed pokryciem mebli farbą przetrzeć wybrane miejsca kawałkiem świecy. Po wyschnięciu farby delikatnie potrzyj te rejony papierem ściernym i gotowe!
Malowanie mebli kuchennych – jakie preparaty najlepiej wybrać?
Czym pomalować meble kuchenne, by zyskały zupełnie nowy wygląd? Najlepiej zdecydować się na produkty trwałe i dobrej jakości. Do drewnianych powierzchni dobrze sprawdzą się emalie akrylowe, takie jak wspomniana wcześniej Śnieżka SUPERMAL®. Jest ona odpowiednia także do metalu. Produkt ten, oprócz doskonałego krycia, ma także szereg innych zalet. W tym łagodny zapach, łatwą aplikację i krótki czas schnięcia. Dzięki temu pomalujesz swoją kuchnię w ekspresowym tempie i bez konieczności znoszenia ostrych woni chemikaliów.
Oprócz tego farba jest wodorozcieńczalna i zwiększa trwałość powłoki mebli. Dostępna jest również niezwykle szeroka paleta barw – poczynając od bieli i szarości, poprzez czerń i beż, a na zieleniach czy czerwieni kończąc. Jeżeli zatem chcesz tchnąć w swoją kuchnię nowego ducha, nie zastanawiaj się ani chwili dłużej i śmiało chwytać za pędzel!
Jeżeli planujesz generalny remont kuchni to przeczytaj również nasze poradniki na temat: