Najczęstsze problemy z taśmami malarskimi - ekspert radzi

Taśmy malarskie to pomocnicy każdego majsterkowicza, dzięki którym możemy w atrakcyjny sposób odcinać kolory na ścianie i suficie podczas malowania, jak również zabezpieczać stolarkę otworową, listwy i meble. Nikt nie wyobraża sobie prac malarskich bez użycia taśmy, a jednak zdarza się nam zarówno kupować je, jak i stosować, zbyt spontanicznie.

Różne taśmy malarskieTaśmy do malowania ścian – wybierz właściwą

Mnogość taśm w sklepach oraz marketach sprawia, że konkurencja cenowa wśród ich producentów i dostawców również rośnie. Jest to dobra informacja dla nas – konsumentów. Jednak atrakcyjne ceny nie powinny oznaczać tego, że wybieramy taśmę najtańszą. Czasem warto zastanowić się nad pozostałymi produktami, które są niewiele droższe, ale pozwolą na wykonanie remontu bez konieczności napraw oderwanych świeżych powłok malarskich. Do prac remontowych wybieraj wyłącznie przeznaczone do tego taśmy malarskie. Jaka jest zasada ich dobierania? Taśmy biurowe, pakowe i przemysłowe mogą w znacznym stopniu zniszczyć powierzchnie, na których zostały przyklejone, dlatego wystrzegaj się takich rozwiązań. Do malowania ścian i zabezpieczania mebli i stolarki sprawdzają się doskonale papierowe taśmy, które łatwo się przykleja oraz zdejmuje oraz nowoczesne taśmy nylonowe i PVC, które nie będą nasiąkać farbą. Taśmy maskujące można stosować w przypadku lakierowania powierzchni. Pomocne majsterkowiczom przy malowaniu mogą być także taśmy precyzyjne, które sprawdzą się przy wymagających remontach oraz taśmy elastyczne do krzywizn.

 

Różne szerokości oraz kleje

Producenci oferują taśmy w różnych szerokościach, co również przekłada się na cenę. Pamiętajmy, że najtańsza, czyli najwęższa taśma, może nie sprawdzić się w przypadku malowania dużym narzędziem malarskim, które bez większego problemu może zabrudzić ścianę po drugiej stronie wąskiej taśmy malarskiej. Z kolei bardzo szerokie taśmy mogą być trudniejsze w odklejaniu, dlatego te najszersze warianty wybieramy wyłącznie w razie potrzeby. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne taśmy do malowania ścian, które według instrukcji dostawców, mogą pozostać na ścianie nawet przez tydzień, dwa lub trzy, a odklejenie ich po tym czasie nie spowoduje naruszenia nowej powierzchni na ścianie. Dostępne są na rynku także taśmy do delikatnych powierzchni, które łatwo się odrywa, nie powodując uszkodzeń. Przed przyklejeniem taśmy do ściany warto wykonać test i sprawdzić czy jej klej jest odpowiednio mocny, ale nie zbyt silny.

Problemy z taśmą malarską

Jednym z najczęstszych problemów jest odrywanie wraz z taśmą malarską nowej warstwy farby, a także jej nasiąkanie i podciekanie, czyli powstawanie plam i przecieków pomiędzy odcięciami na ścianie oraz zbyt mocne przyleganie do ściany, które w ogóle uniemożliwia jej oderwanie. Warto pamiętać, że najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy taśma malarska przylega tylko jedną krawędzią do ściany. Daje to wystarczające zabezpieczenie, a jednocześnie nie powoduje zbyt ścisłego przylegania taśmy do ściany. Wspomnieć należy także, że odrywanie farby wraz z taśmą wynika czasem nie tylko z samej taśmy, ale również z nieprawidłowo przygotowanego podłoża pod malowanie i braku gruntowania, co powoduje powstanie powłoki bardzo nietrwałej. Jeszcze innym problemem może być samoczynne odklejanie się taśmy, czego wynikiem będzie nieestetyczna ściana. Tutaj wina leży po stronie samego produktu, najczęściej złej jakości lub nieodpowiednio przechowywanego, którego klej uległ degradacji.

Taśma papierowa na ścianie

Taśma malarska – jak ją usunąć?

W przypadku standardowych taśm papierowych należy pamiętać o tym, aby zdjąć je zaraz po pomalowaniu ściany – „na mokro”, kiedy farba na ścianie oraz na taśmie jeszcze dobrze nie wyschła. Taśmę zdejmujemy jednym, zdecydowanym i płynnym ruchem. Nie warto jej szarpać, ponieważ może zacząć się rwać, a drgania mogą spowodować zabrudzenie drobinkami farby ściany poniżej lub powyżej naklejonej taśmy. Jeśli mamy do pomalowania dużą powierzchnię ściany, zacznijmy od pomalowania odcięcia, a następnie odklejmy taśmę i dopiero pomalujmy pozostałą część ściany.

Odrywanie taśmy

 

 

Sprawdź także:

Taśmy malarskie i ich szerokie zastosowanie w malowaniu
Jak odcinać kolory za pomocą taśm malarskich?
Taśmy malarskie i ich szerokie zastosowanie w malowaniu

Galeria:

przyklejanie_tasmy.jpg
Oceń ten artykuł:
Średnia ocena: 2,9 - Ilość głosów: 33
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny