Naprawa i malowanie sufitu po zalaniu - poradnik krok po kroku

Woda lejąca się z sufitu jest źródłem stresu. Malowanie sufitu po zalaniu nastręcza bowiem problemów, których każdy z nas wolałby uniknąć. Zamalowanie zacieków to często za mało, niezbędna jest naprawa sufitu. Wyjaśniamy, jak zrobić to krok po kroku.

Woda lejąca się z sufitu

Najczęstszą przyczyną powstawania zacieków na suficie jest awaria w pomieszczeniu znajdującym się nad mieszkaniem. Woda z pękniętych rur grzewczych lub z instalacji wodociągowej wsiąka w podłogę i przecieka przez sufit pomieszczeń znajdujących się poniżej. Kiedy pomieszczenie znajduje się pod tarasem, a jego izolacja jest nieszczelna, również dochodzi do przedostawania się wody i powstawania zacieków. Podobnie, gdy mieszkanie jest na ostatniej kondygnacji a nieszczelność pojawia się w dachu.

Zalany sufit – usuń przyczynę

W każdym przypadku przede wszystkim należy usunąć źródło awarii i wycieku wody. Bez tego wszelkie próby poprawienia wyglądu sufitu będą na dłuższą metę bezskuteczne. W miejscach narażonych na permanentne zawilgocenie, ze słabym obiegiem powietrza, szybko pojawia się szkodliwy dla zdrowia grzyb, który wymaga potraktowania specjalistycznymi środkami.

Jeśli zalanie było jednorazowe i masz pewność, że jego przyczyna została trwale usunięta, możesz przystąpić do naprawy wyrządzonych przez wodę szkód.

Bąble na ścianie

Zalany sufit – schnięcie

Pierwszy krok to odczekanie aż sufit całkowicie wyschnie. Można wspomóc ten proces dbając o odpowiednią cyrkulację powietrza, ale i tak będzie to trwało nawet kilka tygodni.

Zalany sufit – czym malować?

Po niedużym zalaniu pozostają widoczne brudne plamy, często w rudym kolorze, co związane jest z tym, że woda przesączając się przez strop miała styczność ze zbrojeniem. Takie plamy najlepiej zamalować farbą specjalnie do tego przeznaczoną, jak farba Śnieżka Zacieki PlamyŚnieżka Zacieki-plamyŚnieżka Zacieki-plamyZobacz więcejkup online. Po zamalowaniu zacieków, gdy farba wyschnie, można pomalować sufit farbą emulsyjną kierując się przeznaczeniem pomieszczenia. Najlepiej przemalować od razu cały sufit - gdy pomalujesz jego część, będzie to widoczne, świeżo pomalowany fragment będzie odcinał się od reszty.

Zalany sufit

Zalany sufit – jak naprawić?

Kiedy wody było dużo i lała się przez dłuższy czas, farba tworzy purchle i łuszczy się, czasem od stropu odchodzi również tynk. W takim przypadku warstwy tynku i farby wymagają usunięcia. Potem trzeba oczywiście uzupełnić ubytki tynkując odsłonięte miejsce lub pokrywając je gładzią szpachlową. W takim przypadku farba do plam i zacieków nie będzie potrzebna, do malowania można użyć farby podkładowej, następnie przemalowujemy cały sufit farbą nawierzchniową. Natomiast i w tym przypadku najlepiej przemalować od razu cały sufit.

Naprawa zalanego sufitu

Zalanie jest wyjątkowo nieprzyjemnym wydarzeniem, szczególnie opłakanym w skutkach, gdy ma miejsce podczas przedłużającej się nieobecności domowników. Ignorowanie mniejszych przecieków z dachu lub tarasu również niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego gdy tylko na suficie pojawia się woda, trzeba reagować - szukać przyczyn jej przeciekania i potem szybko usuwać je. Jednorazowe zalanie, chociaż stresujące, to nie powinno być bardzo kłopotliwe.

Malowanie sufitu po zalaniu

 

 

Sprawdź również:

Malowanie ścian i sufitów - porady dla początkującego malarza
Malowanie ścian i sufitu w garażu -jak dobrać odpowiednie farby?
Malowanie nierównych ścian i sufitu – o czym warto wiedzieć?

Galeria:

woda_lejaca_sie_z_sufitu.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny