Spis treści:
- Zalany sufit – usuń przyczynę
- Zalany sufit – schnięcie
- Zalany sufit – czym malować?
- Zalany sufit – jak naprawić?
- Zalany sufit - koszt naprawy?
- Najczęstsze przyczyny zalania sufitu
- Podsumowanie
Woda lejąca się z sufitu jest źródłem stresu. Malowanie sufitu po zalaniu nastręcza bowiem problemów, których każdy z nas wolałby uniknąć. Zamalowanie zacieków to często za mało, niezbędna jest naprawa sufitu. Wyjaśniamy, jak zrobić to krok po kroku.
W artykule znajdziesz informacje, jakie są najczęstsze przyczyny zalania sufitu i jak uniknąć tej kłopotliwej awarii. Doradzimy, jakiej farby użyć do malowania sufitu po zalaniu, a szczególnie polecimy farbą na zacieki po zalaniu ŚNIEŻKA Zacieki-Plamy. Podpowiemy, jak krok po kroku wykonać naprawę sufitu po zalaniu oraz jaki jest koszt takiej operacji.
Zalany sufit – usuń przyczynę
Najczęstszą przyczyną powstawania zacieków na suficie jest awaria w pomieszczeniu znajdującym się nad mieszkaniem. Woda z pękniętych rur grzewczych lub z instalacji wodociągowej wsiąka w podłogę i przecieka przez sufit pomieszczeń znajdujących się poniżej.
Niezależnie od przyczyny, problem należy jak najszybciej zidentyfikować, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom oraz rozwojowi pleśni i grzybów. Przede wszystkim upewnij się więc, że wyciek został zidentyfikowany i naprawiony, aby zapobiec dalszemu zalewaniu. Dla bezpieczeństwa odłącz też zasilanie w obszarze zalanego sufitu, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem.
Bez tego wszelkie próby poprawienia wyglądu sufitu będą na dłuższą metę bezskuteczne. W miejscach narażonych na permanentne zawilgocenie, ze słabym obiegiem powietrza, szybko pojawia się szkodliwy dla zdrowia grzyb, który wymaga potraktowania specjalistycznymi środkami.
Jeśli zalanie było jednorazowe i masz pewność, że jego przyczyna została trwale usunięta, możesz przystąpić do naprawy sufitu po zalaniu.
Zalany sufit – schnięcie
Pierwszy krok to odczekanie aż sufit całkowicie wyschnie. Można wspomóc ten proces dbając o odpowiednią cyrkulację powietrza, ale i tak będzie to trwało nawet kilka tygodni.
Jak przyspieszyć wysychanie sufitu? Ustaw wentylatory i osuszacze powietrza w pomieszczeniu, aby skrócić proces suszenia. Warto ustawić je tak, aby skierować strumień powietrza bezpośrednio na zalany sufit.
Wśród polecanych urządzeń do osuszania są osuszacze kondensacyjne. Schładzają one powietrze poniżej punktu rosy, powodując kondensację wilgoci, która jest następnie zbierana w zbiorniku lub odprowadzana do kanalizacji. Drugi rodzaj urządzeń to osuszacze adsorpcyjne. Używają one materiału adsorpcyjnego do pochłaniania wilgoci z powietrza, która jest następnie usuwana przez podgrzewanie materiału. Są skuteczne w niskich temperaturach i miejscach, gdzie osuszacze kondensacyjne są mniej efektywne.
Co jeszcze warto wiedzieć o osuszaniu sufitu? Jeśli to możliwe, zwiększ temperaturę w pomieszczeniu, aby wspomóc proces suszenia. Ogrzewanie powinno być równomierne i umiarkowane, aby nie powodować dodatkowych uszkodzeń. Otwórz okna i drzwi, aby poprawić cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Możesz również użyć wyciągów kuchennych lub łazienkowych, aby usunąć nadmiar wilgoci.
Zalany sufit – czym malować?
Po niedużym zalaniu pozostają widoczne brudne plamy, często w rudym kolorze, co związane jest z tym, że woda przesączając się przez strop miała styczność ze zbrojeniem. Takie plamy najlepiej zamalować farbą specjalnie do tego przeznaczoną, jak farba ŚNIEŻKA Zacieki PlamyŚNIEŻKA Zacieki PlamyŚnieżka Zacieki-plamyZobacz więcejkup online.
Ta akrylowa farba do ścian i sufitów ze względu na swoje właściwości zalecana jest szczególnie do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie i oleju oraz innych tłuszczach. Może być stosowana jako farba podkładowa (izolująca i wzmacniająca podłoże) lub nawierzchniowa (ochronno-dekoracyjna). Izoluje wszystkie plamy i zabrudzenia, wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością i doskonałym kryciem, a do tego zabezpiecza przed zagrzybieniem.
Po zamalowaniu zacieków, gdy farba wyschnie, można pomalować sufit farbą emulsyjną kierując się przeznaczeniem pomieszczenia. Najlepiej przemalować od razu cały sufit - gdy pomalujesz jego część, będzie to widoczne, świeżo pomalowany fragment będzie odcinał się od reszty.
Zalany sufit – jak naprawić?
Kiedy wody było dużo i lała się przez dłuższy czas, farba tworzy purchle i łuszczy się, czasem od stropu odchodzi również tynk. W takim przypadku warstwy tynku i farby wymagają usunięcia.
Potem trzeba oczywiście uzupełnić ubytki tynkując odsłonięte miejsce lub pokrywając je gładzią szpachlową.
W takim przypadku farba do plam i zacieków nie będzie potrzebna, do malowania można użyć farby podkładowej, następnie przemalowujemy cały sufit farbą nawierzchniową. Natomiast i w tym przypadku najlepiej przemalować od razu cały sufit.
Polecana farba do malowania sufitu to ŚNIEŻKA Eko Plus. Ta matowa lateksowa farba do ścian i sufitów jest odporna na szorowanie, zapewnia oddychanie ścian i wyróżnia się doskonałym kryciem.
Zalany sufit - koszt naprawy?
Koszt malowania sufitu po zalaniu może znacznie różnić się w zależności od kilku czynników. Znaczenie ma stopień uszkodzenia. Małe plamy i powierzchowne uszkodzenia będą tańsze w naprawie – zwykle wystarczy je przesuszyć i pomalować. Jeśli sufit ma większe uszkodzenia, konieczne jest zrywanie starej powłoki, czasem także profesjonalne osuszanie i odgrzybianie, co generuje spore koszty.
Łączny koszt niewielkiej renowacji sufitu po zalaniu to co najmniej 500 zł, wliczając w to koszt materiałów oraz niewielki koszt robocizny.
Naprawa sufitu po zalaniu może jednak wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych – jeśli trzeba inspekcji fachowcy, profesjonalnego odgrzybiania i osuszania, usunięcia pleśni, a sufit i strop wymagają wymiany materiałów jak belki, płyty karton-gips, tynki, farby itd. Jeśli zalanie było poważne, może być konieczne przeprowadzenie prac elektrycznych lub hydraulicznych, co dodatkowo zwiększy koszt.
Warto sprawdzić, czy naprawy są objęte ubezpieczeniem mieszkania, co może znacznie zmniejszyć koszty.
Najczęstsze przyczyny zalania sufitu
Uszkodzenia instalacji wodnej, takie jak pęknięcia, nieszczelne złącza czy korozja rur na wyższym piętrze mogą prowadzić do wycieków wody, która następnie przesiąka przez strop.
Kiedy pomieszczenie znajduje się pod tarasem, a jego izolacja jest nieszczelna, również dochodzi do przedostawania się wody i powstawania zacieków.
Podobnie, gdy mieszkanie jest na ostatniej kondygnacji a nieszczelność pojawia się w dachu. Nieszczelności w dachu spowodowane uszkodzeniami pokrycia dachowego, takimi jak pęknięcia, oderwane dachówki czy uszkodzone rynny pozwalają wodzie deszczowej na przedostanie się do wnętrza budynku. Także gdy rynny i odpływy są zatkane liśćmi, gałęziami czy innymi zanieczyszczeniami, woda deszczowa może się gromadzić i przelewać, wnikając do budynku i powodując zalanie sufitu.
Bardzo popularne przyczyny zalanego sufitu to awarie urządzeń sanitarnych i sprzętów AGD. Nieszczelności w instalacjach łazienkowych, przeciekające wanny, prysznice czy umywalki, mogą prowadzić do zalania sufitu poniżej. Dotyczy to też takich awarii jak przecieki z pralki, zmywarki czy lodówki z wbudowanym kostkarką do lodu. Mogą być spowodowane problemami w Twoim domu, ale równie często zdarzają się zalania przez sąsiadów.
Podsumowanie
Zalanie jest wyjątkowo nieprzyjemnym wydarzeniem, szczególnie opłakanym w skutkach, gdy ma miejsce podczas przedłużającej się nieobecności domowników. Ignorowanie mniejszych przecieków z dachu lub tarasu również niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego gdy tylko na suficie pojawia się woda, trzeba reagować - szukać przyczyn jej przeciekania i potem szybko usuwać je. Jednorazowe zalanie, chociaż stresujące, to nie powinno być bardzo kłopotliwe.