Odnawianie mebli fornirowanych – wszystko, co musisz wiedzieć

Fornir to cienkie płaty drewna, które otrzymuje się przez skrawanie odpowiedniego surowca. Ich długość waha się od 0,5 do 8 mm. Takie płaty nakłada się na meble, by nadać im ekskluzywnego wyglądu i poprawić ich stronę wizualną. Z naszego tekstu dowiesz się, jak wygląda odnawianie mebli fornirowanych.

Spis treści

1. Renowacja forniru – wysiłek warty efektu
2. Jak odnowić meble fornirowane? Niezbędnik
3. Jak pielęgnować meble fornirowane?
4. Odnawianie mebli fornirowanych krok po kroku
5. Renowacja forniru – pochwal się efektami

Renowacja forniru – wysiłek warty efektu

Meble fornirowane wyglądają dostojnie i są pełne wdzięku. Niestety z czasem ich urok przemija i mogą nie być już tak atrakcyjne. Na szczęście w takim przypadku nie ma powodu, by pozbywać się tego typu elementów domowej aranżacji. Można bowiem w łatwy i niekosztowny sposób przywrócić meblom ich świetność i sprawić, że znowu będą zachwycać swoim nienagannym wyglądem.

Warto zawalczyć o meble fornirowane, ponieważ często są bardzo stare i wiążą się z nimi historie rodzinne. Wartość sentymentalna tego typu mebli sprawia, że są niezwykle cenne i nie należy podchodzić do nich jak do produktów z popularnych sklepów.

Jak odnowić meble fornirowane? Niezbędnik

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie garść informacji, które wprowadzają w temat renowacji mebli fornirowanych. Dzięki nim lepiej zrozumiesz cały proces, a renowacja pójdzie Ci o wiele łatwiej.

Czym charakteryzują się uszkodzenia mebli fornirowanych?

Meble fornirowane, ze względu na swoją specyficzną budowę, są niezbyt odporne na uszkodzenia ich zewnętrznej powłoki. Co więcej, fornir wymaga pielęgnacji oraz codziennej ochrony. Jeśli więc w przeszłości te elementy były pomijane, widać to gołym okiem na powierzchni mebli. Najczęstsze uszkodzenia dotyczą zmiany koloru, pęknięć forniru czy pojawienia się pęcherzy oraz oderwań forniru od powierzchni mebla.

Na czym polega odnawianie forniru?

Jeśli chodzi o odnawianie forniru, bardzo ważne jest dopasowanie metod do zaistniałych uszkodzeń. Podstawowym zadaniem osoby, która zajmuje się renowacją tego typu mebli, jest uniknięcie zrywania całej okleiny, ze względu na jej wartość historyczną, a nierzadko sentymentalną. Warto zawsze dążyć do zachowania jak największej ilości oryginalnego materiału.

Niewielkie uszkodzenia forniru można wyretuszować poprzez zastosowanie wosku retuszującego w sztyfcie. Jeśli masz do czynienia z delikatnymi przebarwieniami, dobrze sprawdzi się specjalny korektor barwiący, który znajdziesz w sklepach meblowych oraz internecie.

W skrajnych wypadkach potrzebne może być wykonanie nowej okleiny. Takie sytuacje mają miejsce szczególnie wtedy, gdy mebel był bardzo mocno eksploatowany i widać na nim duże przetarcia oraz uszkodzenia powłoki. Renowację o takiej skali powinien wykonać fachowiec, który oceni straty i dobierze odpowiednie metody odnawiania.

Jak pielęgnować meble fornirowane?

Na samym początku należy uzmysłowić sobie, że fornir jest tak naprawdę najzwyklejszym drewnem w cienkich arkuszach. Oznacza to, że jak każde inne drewno, wymaga pielęgnacji oraz ochrony. W sklepach znajdziesz wiele produktów, które pomogą Ci w renowacji mebli z forniru. Najpopularniejsze z nich to:

  • lakiery do mebli

W niektórych przypadkach zastosowanie tego typu produktu jest niezbędne ze względu na egzotyczny charakter drewna. Klienci najczęściej wybierają lakiery poliuretanowe (odporne na uszkodzenia mechaniczne),uretanowo-alkidowe (odporne na ścieranie) i uretanowe (odporne na ścieranie, ale nieco słabsze od poprzedników).

  • lakiery wodne

Charakteryzują się tym, że bardzo szybko schną i nie wydzielają przykrych zapachów. Warto również wspomnieć o łatwej aplikacji tego typu produktów. Dostępne lakiery wodne dzieli się na akrylowe (najmniej toksyczne),poliuretanowe (nieco bardziej odporne od akrylowych) i akrylowo-poliuretanowe (odporne na ścieranie).

Odnawianie mebli fornirowanych krok po kroku

Poniżej znajdziesz opis krok po kroku, jak odnowić meble fornirowane. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki przydadzą Ci się i pozwolą dokonać efektownej renowacji mebli z forniru.

1. Przygotuj meble do lakierowania

Bardzo ważny krok, od którego zależy, czy uda Ci się przywrócić odnawianym meblom utracony blask. Warstwa forniru może być cieńsza niż jeden milimetr, a więc istotne jest, byś zachował ostrożność i nie wykonywał gwałtownych ruchów, które mogą uszkodzić delikatną powłokę. Zacznij od obmycia mebla środkiem odtłuszczającym. W innym wypadku lakier oraz farba nie będą dobrze do niego przylegać.

2. Zabierz się za szlifowanie starego lakieru

Żeby móc nałożyć nowy lakier lub farbę, musisz pozbyć się najpierw starych warstw, które nie wyglądają już estetycznie. Użyj do tego papieru ściernego i pamiętaj o ostrożności w miejscach takich jak krawędzie lub załamania.

3. Czas na szpachlowanie

Meble fornirowane bardzo często mają za sobą trudną historię, która pozostawiła na nich swój ślad. Wszelkiego rodzaju zagłębienia oraz nierówności powinieneś wypełnić specjalną szpachlą do drewna. Nie zapomnij, by po wyschnięciu szpachli wyszlifować ją w celu wyrównania powierzchni.

4. Umyj powierzchnię mebla

W lakierowaniu oraz malowaniu bardzo ważne jest to, by powierzchnia, na którą ma być nakładany środek, nie była brudna i tłusta. Właśnie dlatego, zanim przejdziesz do malowania, umyj raz jeszcze mebel i upewnij się, że nie ma na nim niczego, co może negatywnie wpłynąć na renowację.

5. Czas na malowanie forniru

Malowanie forniru nie różni się niczym od malowania każdego innego drewna. Bardzo ważny jest więc rodzaj lakieru lub farby. Jeśli zastanawiasz się, czym pomalować fornir, skorzystaj ze sprawdzonych produktów marki Śnieżka Emalia Olejno-Ftalowa. Mnogość barw oraz bardzo dobre właściwości kryjące sprawiają, że z tą farbą Twoja renowacja przebiegnie bez żadnych komplikacji, a mebel zyska nowoczesny, niestandardowy wygląd.

Farba powinna być nakładana cienkim wałkiem. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli pokryjesz mebel dwoma, a nawet trzema warstwami. Jak widzisz odpowiedź na pytanie „czym pomalować fornir?” nie jest zbyt trudna, a malowanie mebli z forniru nie musi być skomplikowane.

Renowacja forniru – pochwal się efektami

Jak widzisz, renowacja mebli z forniru nie jest wybitnie trudna, o ile mówimy o niewielkich uszkodzeniach lub wyłącznie chęci zmiany koloru. Wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie mebla oraz wybór środków przeznaczonych do drewna.

Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu bezbarwnym, dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju lakiery. W przypadku zmiany koloru mebli z forniru postaw na farbę Śnieżka Emalia Olejno-Ftalowa. Jej odporność na czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne sprawia, że farba zapewni wiele lat dobrego wyglądu odnawianego mebla. Chętnie też poznamy efekty Twojej pracy. Podziel się z nami zdjęciami mebli, które odnowiłeś.

Zobacz inne artykuły

Galeria:

AdobeStock_280455272.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny