Przejdź do akapitu:
Naprawa pękniętej ściany to najczęściej zadanie, z którym można się uporać samemu. Szczególnie, jeśli zastosuje się do tego produkty marki Śnieżka Acryl Putz ofercie której znajdują się także produkty specjalistyczne do naprawy tego typu pęknięć.
Jak naprawić pęknięcie na ścianie?
Pracę należy zacząć od usunięcia luźnych cząstek pyłu gruzu z rysy oraz wydrapania tynku z jej krawędzi pod kątem 45 stopni – to zwiększy później przyczepność masy naprawczej. Następnie powierzchnię rysy należy zabezpieczyć gruntem polimerowym – wzmacnia on luźne elementy i zapewnia właściwe wysychanie masy naprawczej.
Po czasie wskazanym na opakowaniu można wypełnić rysę masą naprawcząAcryl Putz Flex FX23Acryl Putz Flex FX23ACRYL-PUTZ® FX 23 FlexZobacz więcejkup online. To gotowy do użycia produkt z dodatkiem włókna szklanego - zawiera w swoim składzie specjalną żywicę polimerową, która w znacznym stopniu poprawia jego parametry wytrzymałościowe i decyduje o doskonałej przyczepności masy naprawczej do podłoża. Masa po wyschnięciu pozostawia transparentną powłokę z widocznymi włóknami. Ze względu na wysoką i stałą elastyczność można ją stosować na pęknięcia o szerokości do 5 mm bez konieczności stosowania taśm zbrojeniowych.
Czas schnięcia jednej warstwy wynosi 6 godzin. Po nałożeniu jednej i jej wyschnięciu, nakładamy drugą. Po całkowitym wyschnięciu można nałożyć na wypełnioną rysę gładź zwykłą finiszową Acryl Putz Finisz FS20Acryl Putz Finisz FS20ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZZobacz więcejkup online, która również zawiera w swoim składzie specjalną żywicę polimerową. To poprawia parametry gładzi i decyduje o jej doskonałej przyczepności do podłoża.
Gotowa gładź szpachlowa Acryl Putz Finisz FS20 to produkt najwyższej jakości polecany do ostatecznego, wykończeniowego wygładzania powierzchni ścian i sufitów metodą ręczną i maszynową. Po wyschnięciu (które trwa kilka godzin) wyjątkowo łatwo się szlifuje zachowując bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Pozostawia śnieżnobiałe i idealnie gładkie do malowania powierzchnie.
Cały proces uzupełniania ubytku w ścianie, jaki wytworzyło pęknięcie trwa w sumie 3 dni. Nie warto skracać czasu oczekiwania na schnięcie kolejnych warstw, bo to źle wpłynie na trwałość wypełnienia. Pośpiech jest tu niewskazany. Jednocześnie naprawa rysy jest tak prosta, że można zrobić to samemu, zaoszczędzając 3 dniówki.
Kiedy pęknięcia w ścianie mogą być niebezpieczne? Pęknięta ściana nośna
W niektórych przypadkach naprawa rys i pęknięć ścian nie powinna być wykonywana na własną rękę. Jeśli szczelina biegnie niemal pionowo na ścianie nośnej, na całej wysokości pomieszczenia, lub tworzy schodkowy zarys, to mamy powody do niepokoju. Taką rysą powinien się zająć fachowiec. Podobnie z pęknięciami stropu biegnącymi w poprzek belek w pobliżu środka pomieszczenia lub blisko ścian. Takie rysy mogą świadczyć o przeciążeniu i ugięciu stropu lub o nadmiernym nacisku w strefie podporowej.