Pleśń na ścianach – przyczyny, skutki i skuteczne metody walki

Pleśń na ścianach to nie tylko problem estetyczny, ale także realne zagrożenie dla zdrowia. W artykule znajdziesz informacje o domowych sposobach na pleśń na ścianie – jak się jej pozbyć i jak nie dopuścić, by wystąpiła ponownie.

Pleśń na ścianach nie jest tylko domeną starych mieszkań i domów. Często pojawia się również w nowych budynkach. Choć przyczyny jej występowania mogą być różne, najważniejszą jest zła wentylacja i nadmierna wilgotność – murów lub powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Z pleśnią należy walczyć od razu, jak się tylko pojawi. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu prowadzi do wielu problemów ze zdrowiem. W artykule podpowiemy, jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na pleśń na ścianach, jak się pozbyć grzybów oraz jak zadbać, by problem nie powrócił. Pokażemy najlepsze produkty oraz doradzimy, jak malować ściany, by pleśń nie wystąpiła. 

Aby zapobiec pleśni na ścianach, warto stosować odpowiednie farby takie jak zapewniająca oddychanie ścian farba Śnieżka Barwy Natury

Pozbywanie się pleśni – pierwsze kroki 

Aby skutecznie pozbyć się pleśni, należy znaleźć przyczynę jej pojawienia się. Dlaczego wychodzi pleśń na ścianach? Oto możliwe powody – najczęściej występuje ich kilka naraz. 

 • Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach, które nie mają właściwej wentylacji. Gdy powietrze nie jest odprowadzane właściwe, a do tego, gdy jest ono wilgotne (powyżej 60% wilgotności),pleśń pojawi się wcześniej czy później. 
 • Zimne pomieszczenia w domu bez termomodernizacji – gdy mury budynku nie są ocieplone, w miejscach występowania tzw. mostków termicznych zaczyna się skraplać wilgoć. To prosta droga do wystąpienia pleśni. Dlatego grzyby pojawiają się bardzo często na zewnętrznych ścianach, w narożnikach, za szafami, gdzie nie ma odpowiedniego obiegu powietrza.
 • Zbyt szczelne pomieszczenia bez wymiany powietrza. Gdy w pomieszczeniu panuje wilgoć, a do tego powietrze nie krąży swobodnie (np. gdy wymieni się okna na bardzo szczelne),pleśń ma znakomite warunki do rozwoju. Z tego powodu problem dotyczy również nowych domów czy tych po termomodernizacji, w których jednocześnie nie zadbano o odpowiednią wentylację.
 • Codzienne czynności, takie jak kąpiel, pranie, suszenie ubrań na grzejnikach, gotowanie może przyczyniać się do powstawania pleśni. Aby temu zapobiec, należy unikać wieszania prania w domu, w kuchni stosować wydajne okapy, a w sypialni czy w salonie – osuszacze powietrza. 
 • Brak codziennego wietrzenia pomieszczeń.
 • Zawilgocenie murów z powodu błędów konstrukcyjnych, takich jak mikropęknięcia i nieszczelności. Winowajcą może być też źle wykonany lub zaizolowany od podłoża fundament. W takiej sytuacji cząsteczki wody będą wnikać przez mury do środka pomieszczeń. 

Jak rozpoznać, czy na ścianie występuje pleśń? 

Twój niepokój powinny wywołać czarne kropki, które pojawiają się w miejscach źle wietrzonych np. za meblami czy w rogu pokoju. Musisz jednak wykazać się czujnością, ponieważ wśród wielu gatunków grzybów wywołujących pleśń, są też takie, które mają kolor szarawy, biały czy żółty. 

Różnice między pleśnią a grzybem w ścianie

Warto też wiedzieć, jaka jest różnica między pleśnią a grzybem w ścianie. Pleśń nie wnika w głąb murów i występuje tylko na powierzchni ściany czy mebla. Z tego powodu łatwiej się z nią walczy – wystarczy mechanicznie usunąć ją z powierzchni i zadbać, aby warunki nie sprzyjały jej powstawaniu. 

Walka ze ścianami, które opanował grzyb, często oznacza kucie ich do gołych tynków i stosowanie inwazyjnych środków. Oprócz tego grzyb rozrasta się mocniej niż zwykła pleśń, tworzy narośle i wydziela nieprzyjemny zapach.

Odpowiedzmy też sobie na pytanie, dlaczego pleśń trzeba usuwać, jak tylko się pojawi. Zarodniki grzybów, które krążą w powietrzu, wywołują wiele poważnych chorób. Skutki przebywania w zagrzybionym pomieszczeniu to m.in.:

 • zmęczenie, bezsenność, częste bóle głowy, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, złe samopoczucie; 
 • alergie, większe ryzyko wystąpienia astmy i problemów z oddychaniem;
 • bóle mięśni, stawów, skurcze i uczucie drętwienia rąk i nóg z powodu uszkodzenia układu nerwowego;
 • słabszy rozwój fizyczny i psychiczny dzieci oraz niemowląt;
 • choroby kręgosłupa, serca, nerek, wątroby. 

Pleśń najczęściej pojawia się na ścianach zewnętrznych, za meblami oraz w narożnikach

Wybór właściwej farby 

Aby skutecznie pozbyć się pleśni, należy wyeliminować jej przyczyny. Jeśli więc problemem jest nadmierna wilgotność, trzeba zadbać o dobrą wentylację (np. mechaniczną, a nie tylko grawitacyjną). Pomaga też częste wietrzenie pomieszczeń, rozszczelnianie okien, stosowanie osuszaczy powietrza, zakup wydajnego okapu, rezygnacja z częstego prasowania czy suszenia prania w pomieszczeniach. Niekiedy jedynym rozwiązaniem jest termomodernizacja budynku, choć nie zawsze bywa ona skuteczna. 

Warto też stosować do wykończenia wnętrz materiały i produkty, które zmniejszają ryzyko wystąpienia pleśni. Należą do nich farby do ścian. Podpowiadamy, aby ściany malować farbą, która zapewnia oddychanie, taką jak Śnieżka Barwy Natury. 

To emulsyjna farba lateksowa, która charakteryzuje się dużą siłą krycia, bardzo wysoką wydajnością i trwałością kolorów powłoki malarskiej. Farba przepuszcza powietrze, a tym samym pomaga zmniejszyć ryzyko długotrwałego zawilgocenia pomalowanej powierzchni. Dzięki czemu możesz dłużej cieszyć się zadbaną ścianą, a ryzyko powstawania pleśni jest zdecydowanie mniejsze. 

Jeśli natomiast chcesz ukryć ślady po usuwaniu pleśni (ale też plamy czy zacieki),polecamy farbę Śnieżka Zacieki-Plamy. To farba akrylowa, która ze względu na swoje właściwości zalecana jest szczególnie do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie. Może być stosowana jako farba podkładowa lub nawierzchniowa. Izoluje plamy i zacieki, a do tego zabezpiecza przed zagrzybieniem. 

Krok po kroku – jak malować ściany, by pokryć ślady pleśni 

W jaki sposób pozbyć się pleśni ze ściany? Sprawdź nasze wskazówki krok po kroku. 

Przygotowanie ściany

Zanim pomalujesz ścianę, trzeba mechanicznie usunąć z niej pleśń. Zetrzyj ją przy pomocy specjalnych środków grzybobójczych. Zawierają one m.in. chlor, który skutecznie zmywa pleśń ze ściany. Wśród domowych sposobów jest mieszanka octu z wodą. Stosuje się do niej 1/4 szklanki octu i 1/2 szklanki wody. Inny domowy sposób na pleśń to roztwór wody z sodą.

Gdy zetrzesz pleśń ze ściany, musisz poczekać, aż jej powierzchnia dobrze wyschnie. Pomieszczenie musi być dobrze wywietrzone. Upewnij się też, że przyczyna pleśni jest rozwiązana – inaczej problem będzie powracał. 

Nakładanie farby 

Jeżeli na malowanej powierzchni występują ślady po zaciekach wodnych czy plamach, zastosuj farbę Śnieżka Zacieki-Plamy. Jeśli nie masz takiego problemu, wybierz farbę emulsyjną, taką jak Śnieżka Barwy Natury. 

Zanim przystąpisz do malowania, nie zapomnij o zagruntowaniu ścian. Idealnie sprawdzi się do tego produkt ŚNIEŻKA Grunt – lateksowa emulsja podkładowa do wnętrz. 

Następnie nałóż  2 warstwy farby emulsyjnej. Nakładaj ją równomiernie, starannie i bez przerw. Nie pozwól, by w malowanym pomieszczeniu powstawały przeciągi lub panowała zbyt wysoka temperatura. 

Konserwacja malowanego miejsca 

Aby problem z pleśnią nie wrócił, musisz dbać o właściwą wilgotność pomieszczenia. Pilnuj, aby wynosiła ona od 40 do 60%. Jeśli jest wyższa, zakup elektroniczny osuszacz powietrza. Często wietrz pokój. Warto również odsunąć nieco meble od ściany, aby powietrze mogło swobodnie krążyć. 

Mechaniczne usuwanie pleśni ze ściany

Pleśń na ścianach to problem, który wymaga natychmiastowego działania. Sprawdź nasze wskazówki i zastosuj je od zaraz! Zobacz też ofertę farb Śnieżka, które pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia pleśni. 

Galeria:

plesn_na_scianach.jpg
plesn_na_scianach2.jpg
plesn_na_scianach3.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny