Przejdź do akapitu:
Wiele osób myśli, że malowanie skosów to wcale nie taka prosta sprawa. Nie bez kozery jedną z najczęściej wpisywanych fraz w wyszukiwarkach internetowych jest bowiem: pokój ze skosami – jak pomalować? Na szczęście przy odpowiedniej technice malowania i dzięki właściwie dobranym produktom można to zrobić sprawnie i bezproblemowo. Oczywiście, architektura poddasza stawia przed nami pewne wyzwania i ograniczenia. Załamania sufitowe mają bowiem różny kąt, wysokość, kształt oraz bywają rozmaicie oświetlone.
To wszystko sprawia, że do samodzielnego malowania skosów należy się odpowiednio przygotować – zarówno pod względem doboru akcesoriów malarskich, jak i przemyślenia odpowiedniej kolorystyki. Wiele zależy również od Twojej ostatecznej wizji aranżacyjnej oraz tego, jakie funkcje będzie pełniło wnętrze. Jednocześnie pamiętaj, że wiele stylów ma bardzo określoną paletę kolorystyczną, która może niekoniecznie sprawdzić się w tak specyficznej przestrzeni, jaką jest poddasze. Wszystkie te kwestie szczegółowo opisujemy w kolejnych akapitach.
Pokój ze skosami – jak pomalować takie wnętrze?
Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować pokój ze skosami, podpowiadamy – zacznij od zabezpieczenia wszystkich elementów i powierzchni, które są narażone na zachlapanie. W tym celu powinieneś użyć folii i taśmy malarskiej – tak jak podczas malowania zwykłych ścian. Oprócz tego niezwykle ważny jest dobór akcesoriów malarskich. Do malowania wnętrz ze skosami najlepiej wykorzystać pędzle z włosiem syntetycznym bądź wałki z runem naturalnym. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio dobrać narzędzie w zależności od stanu podłoża oraz jego gładkości.
Poza pędzlem i wałkiem przeznaczonym do malowania większych powierzchni, potrzebne Ci będą małe, płaskie pędzle, dzięki którym uda Ci się dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków, takich jak np. narożniki. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć samo malowanie, radzimy – najpierw pomaluj sufit w pomieszczeniu, kolejno skosy, a na końcu ściany. Podczas pracy zwracaj również uwagę na kierunek, w jakim prowadzisz pędzel lub wałek. Przy pomalowaniu fragmentu ściany bardzo ważne jest bowiem, aby prowadzić pociągnięcia w tę samą stronę. Dzięki temu unikniesz nierównomiernego rozprowadzenia farby po podłożu i ewentualnych nieestetycznych smug.
Pomysł na malowanie pokoju ze skosami
Twój pomysł na malowanie pokoju ze skosami powinien zależeć przede wszystkim od tego, jaką estetykę preferujesz. Pamiętaj jednak, że poddasza bywają zazwyczaj kameralne, dlatego lubią jasną paletę kolorystyczną. Oczywiście, w kontekście dostępnej przestrzeni bardzo wiele zależy również od tego, jak wysokie są ścianki kolankowe współtworzące strukturę dachu. Jeśli na poddaszu brakuje ścianek kolankowych, a skos sięga podłogi, powierzchnia użytkowa znacznie się zmniejsza, przez co warto powiększyć ją optycznie.
W momencie, gdy ścianki kolankowe są uwzględnione w projekcie, zaś ich wysokość oscyluje około 2 metrów, poddasze znacznie zyskuje na funkcjonalności i można zdecydować się na nieco bardziej odważne kolorystyczne eksperymenty. Jakie jednak style najbardziej pasują do takich wnętrz? Zarówno w sypialniach, kuchniach, jak i łazienkach umieszczonych na poddaszu świetnie sprawdzą się przytulane aranżacje, wykorzystujące urok drewna i naturalnych materiałów. Możesz zatem śmiało postawić na jasny dobór barw, które podkreślą drewniane elementy. Takie zestawienia lubi zarówno styl skandynawski, jak i rustykalny, chalet czy prowansalski.
W przypadku trzech pierwszych wymienionych stylów warto postawić na złamane biele lub beże. Jeśli szukasz rozmaitych odcieni z tej grupy kolorystycznej, polecamy zapoznać się z paletą barw Śnieżka Barwy Natury. Znajdziesz tu barwy zupełnie rozbielone, takie jak np. 173 Majowa Konwalia oraz te wpadające w niezwykle subtelny róż: (147 Dzika Orchidea lub 113 Różowa Magnolia). Oprócz nich, na poddaszu świetnie sprawdzi się cała gama kolorów oscylująca wokół beżu i wanilii: 135 Jaśminowa Aleja, 102 Piaszczysta Plaża czy 150 Herbaciana Róża. Jeżeli natomiast postawisz na romantyczny styl prowansalski, możesz z powodzeniem wykorzystać odcienie wrzosowe i zielone, np. 165 Płatki Hortensji i 108 Wiosenna Łąka. Takie zestawienie sprawi, że wnętrze będzie ciekawe i z charakterem, jednak wciąż jasne i przestronne.
Jak pomalować skosy w pokoju? Pamiętaj o odpowiedniej farbie!
Skoro już wiesz, jak pomalować poddasze ze skosami, przekonaj się, dlaczego dobrze jest wykorzystać w nich farbę, która daje powłoki o matowym wykończeniu. Warto pamiętać, że ściany poddasza często bywają nierówne, zaś farba tworząca matowe powłoki w znacznie mniejszym stopniu odbija światło, dzięki czemu skutecznie ukrywa i maskuje nierówności. Matowa farba może się więc okazać najlepszym sposobem na nierówne ściany i ewentualne niedoskonałości we wnętrzu. Taka jest też Śnieżka Barwy Natury! Co równie istotne, produkt nie tylko daje matowe i w pełni pozwalające „oddychać ścianom” powłoki malarskie, ale również pozostaje odporny na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Oprócz tego, co bardzo ważne w kontekście skosów, nie chlapie podczas malowania.
W powyższym artykule przemyciliśmy kilka ciekawych inspiracji dotyczących aranżacji poddasza oraz podpowiedzieliśmy Ci, jak pomalować skosy w pokoju. Mamy zatem nadzieję, że Twoja przyszła aranżacja wnętrz tuż pod dachem stanie się nie tylko funkcjonalna, ale również modna, stylowa i będzie cieszyć Cię idealnie dobranymi barwami.