Renowacja toaletki - jak odnowić starą toaletkę?

Renowacja toaletki, po której widać upływ czasu, to znakomity pomysł. Zamiast inwestować w nowy mebel, przywróć świetność temu, który przyda się jeszcze przez wiele lat, zachwycając swoją elegancją i urokiem. Sprawdź, jak krok po kroku odnowić starą toaletkę z lustrem!

Renowacja toaletki – czy w ogóle warto się podejmować takiego zadania?

Toaletka to mebel, który znany jest już od XVIII wieku. Od tamtego czasu nie zmienił swojej funkcji: służy urodowym rytuałom, makijażowi czy układaniu włosów przed wyjściem z domu. Jednocześnie warto pamiętać, że mebel tego typu może też pełnić rolę praktycznego schowka – pomaga utrzymać porządek w garderobie czy sypialni. Chociaż wielu producentów w sektorze meblarskim ma w swojej ofercie nowoczesne toaletki, nic nie równa się tym, które mają swoją historię.

Toaletka w spadku po babci, a może znaleziona na internetowej aukcji czy pchlim targu? Nawet jeśli widać po niej upływający czas, warto jej poświęcić czas i uwagę, przywracając jej piękny wygląd. Taki mebel będzie doskonałym dodatkiem do wnętrza, nadając mu eleganckiego, luksusowego charakteru. Jak odnowić toaletkę, żeby wyglądała jak nowa? Jak ją przemalować na inny kolor, żeby uzyskać dokładnie taki efekt, na jakim nam zależy? Poniżej znajdziesz garść informacji, które pomogą Ci przeprowadzić efektywną metamorfozę toaletki.

Jak odnowić starą toaletkę z lustrem? Przygotuj narzędzia, które mogą Ci się przydać

Jak odnowić toaletkę? Przede wszystkim odpowiednio przygotuj się do tego zadania. Zacznij od analizy stanu mebla i oszacowania, czy własnymi siłami będziesz w stanie przeprowadzić jego renowację. Metamorfozy toaletki jak najbardziej możesz się podjąć, nawet nie posiadając umiejętności stolarskich – wystarczy, że mebel jest kompletny, ale wymaga przemalowania czy wymiany lustra. Zastanów się, jakiego rezultatu oczekujesz i jaki wygląd toaletki będzie najlepiej wpisywał się w aranżację Twojego mieszkania. Kiedy masz gotowy plan, przejdź do skompletowania niezbędnych narzędzi.

Co Ci się przyda do renowacji toaletki?

  • folia malarska do zabezpieczenia podłoża, na którym będziesz odnawiać toaletkę;
  • taśma malarska, z pomocą, której nie tylko zamocujesz folię, ale też zabezpieczysz lustro przed malowaniem jego ram;
  • papiery ścierne o różnej gradacji, od gruboziarnistych po drobnoziarniste, a także opcjonalnie skrobak;
  • szlifierka i opalarka – jeśli mebel pokryty jest wieloma warstwami powłok malarskich, których nie da się usunąć samym papierem ściernym;
  • pędzle do malowania drewna o różnych szerokościach;
  • ściereczki;
  • szpachla do drewna (opcjonalnie);
  • Grunt do drewna Śnieżka (opcjonalnie);
  • Supermal akrylowy Śnieżka lub Supermal olejowo-ftalowy Śnieżka w wybranym kolorze;
  • lustro o odpowiednich rozmiarach, jeśli będzie konieczna jego wymiana.

Zgromadziłeś już wszystko na stanowisku pracy? Możesz więc przejść do zasadniczego etapu metamorfoza toaletki. Jak ją przygotować, a następnie pomalować? Sprawdź porady ekspertów i zastosuj się do nich krok po kroku, a renowacja toaletki nie będzie dla Ciebie trudnym wyzwaniem.

Metamorfoza toaletki: krok pierwszy, czyli przygotowanie mebla do renowacji

Jak odnowić starą toaletkę z lustrem? Przede wszystkim należy ocenić, czy samo lustro wymaga wymiany. Jeśli tak, powinieneś je na samym początku usunąć. W przypadku decyzji o jego pozostawieniu, zabezpiecz je przed uszkodzeniem na przykład za pomocą miękkiego kartonu, który zabezpieczysz taśmą malarską.

Wyczyść dokładnie całą powierzchnię mebla z ewentualnych zabrudzeń czy kurzu. Toaletkę z drewna pokrytego bezbarwnym lakierem z matowym wykończeniem możesz od razu pokryć wybraną przez siebie emalią czy lakierem. W wielu przypadkach konieczne będzie jednak usunięcie zewnętrznej powłoki, żeby odświeżyć naturalny odcień drewna. Ten proces jest też obligatoryjny w przypadku mebli pokrytych starą farbą. Jak odnowić toaletkę na tym etapie? Użyj szlifierki lub skrobaka, a w przypadku kilku warstw różnych powłok malarskich lub tłustej olejnej farby – opalarki. Kiedy usuniesz pozostałości powłok, sięgnij po papier ścierny i zeszlifuj nim dokładnie mebel, zaczynając od papieru o niskiej gradacji, a następnie korzystając z tego o wysokiej gradacji. Kiedy toaletka jest gotowa, usuń cały pył i przetrzyj drewno benzyną lub acetonem technicznym.

Jak odnowić starą toaletkę z lustrem, w której pojawiają się pęknięcia czy innego rodzaju ubytki? Wykorzystaj szpachlę do drewna, która do złudzenia przypomina odcieniem drewno. Nawet pod warstwą bezbarwnego lakieru nie będzie widoczna. Kiedy szpachla wyschnie, możesz przeszlifować odnawianą powierzchnię i ją wypolerować. Gotowe – teraz pora na malowanie.

Metamorfoza toaletki: krok drugi, czyli malowanie mebla

Sposobów na odnowienie starej toaletki jest naprawdę sporo – wszystko zależy od Twojego pomysłu na ten mebel. Na pewno w dobrym tonie jest zawsze pozostawienie naturalnego wybarwienia drewna, które będzie prezentować się szlachetnie i świetnie wpisywać na przykład w aranżacje skandynawskie. W takim przypadku po wyczyszczeniu mebla z pyłu o szlifowaniu, możesz od razu pomalować go bezpodkładowym lakierem. Taki produkt szybko wysycha oraz jest w wysokim stopniu odporny na ścieranie i plamy, które mogą tworzyć na toaletce chociażby kolorowe kosmetyki. Pamiętaj – jeśli pozostawiasz lustro, zachowaj szczególną ostrożność przy pokrywaniu lakierem jego obramowania.

Wolisz toaletkę w modnej bieli, która z jednej strony jest nowoczesna, a z drugiej kusi urokiem retro? W pierwszej kolejności zagruntuj drewno wstępnie pokostem i zastosuj specjalny Grunt do drewna Urekor D Śnieżka, czyli olejowo-ftalową farbę podkładową. Zwiększa przyczepność powłok malarskich do podłoża, przygotowuje malowaną powierzchnię i sprawia, że sam proces malowania jest mniej kosztowny i bardziej wydajny. Kiedy produkt wyschnie, możesz przejść do wyboru farby nawierzchniowej. Wybierz na przykład Emalię Akrylową Jedwabisty Połysk A400 Supermal Śnieżka, którą cechuje zwiększona trwałość powłoki oraz doskonałe krycie.

Podoba Ci się efekt przecieranego mebla w duchu shabby chic, kojarzącym się z rustykalnymi wnętrzami na południu Francji? Po przygotowaniu mebla do malowania, pokryj go najpierw na przykład bejcą do drewna, następnie miejscami pokryj mebel woskiem (wystarczy użyć do tego zwykłej świeczki) i pomaluj starą toaletkę warstwą Emalii Akrylowej Jedwabisty Połysk A400 Supermal Śnieżka (w razie konieczności pozwalając pierwszej warstwie przeschnąć i dodając kolejną). W miejscach, w których mają pojawić się przetarcia, możesz usunąć nadmiar farby tępą lub ząbkowaną stroną noża. Pozwól całości przeschnąć i gotowe! 

Stara toaletka może nabrać też bardziej nowoczesnego charakteru. W uzyskaniu takiego efektu pomoże ci na przykład Emalia Olejno-ftalowa Połysk F515 Seledynowy Supermal Śnieżka, która zapewni trwałą i odporną na detergenty powłokę o wyrazistym, supermodnym kolorze.

 

 

Jak odnowić starą toaletkę z lustrem? To naprawdę proste – bez trudu poradzisz sobie z tym zadaniem, jeśli zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia i będziesz stosować się do metod, które opisaliśmy w naszym poradniku. Zastanów się, jaki styl jest Ci najbliższy i przywróć meblowi naturalny, drewniany look, pomaluj go na modny biały kolor lub zastosuj emalię akrylową lub olejno-ftalową Supermal Śnieżka w wybranym odcieniu!

 

Sprawdź również:

Zrób to sam: Regał łazienkowy
Zrób to sam: Konsolka
Renowacja stołu w 3 krokach

Galeria:

AdobeStock_377800871.jpg
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny