Tynki i gładzie gipsowe - czym się różnią i dlaczego warto je stosować?

Gładzie i tynki gipsowe do ścian wewnętrznych pozwalają uzyskać efekt równych i gładkich ścian, choć przynoszą nieco odmienne rezultaty. Mają też nieco inne właściwości. Sprawdź, do czego służą gładzie i tynki gipsowe i na który materiał się zdecydować.

Z tego artykułu dowiesz się:

- jakie właściwości ma tynk gipsowy,

- do czego służy gładź gipsowa,

- co wybrać – tynk gipsowy czy gładź gipsową

Skrobanie ściany

Jakie właściwości ma tynk gipsowy?

Tynk gipsowy wykorzystuje się do wykonywania jednowarstwowych wypraw tynkarskich w pomieszczeniach zamkniętych. Po zatarciu powierzchnia tynku gipsowego jest gładsza od powierzchni tynku cementowo-wapiennego – zapewnia on więc lepszy efekt wygładzenia ścian czy sufitu.

Najlepszym podłożem dla tynku gipsowego są:

• podłoże mineralne z cegły ceramicznej i cegły wapienno-piaskowej,

• podłoże z betonu zwykłego i komórkowego,

• powierzchnia z płyt wiórowo-cementowych,

• mocne tynki cementowo-wapienne.

Z kolei tynk gipsowy może być dobrym podłożem pod gładzie gipsowe, cementowe lub wapienne. Tynków gipsowych nie stosuje się zwykle na powierzchniach drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych.

Jak sprawdzić stan ścian i tynków przy odbiorze mieszkania?Przeczytaj nasz poradnik!

Wpływ tynków i gładzi gipsowych na zdrowie

Podstawowym składnikiem gładzi i tynków gipsowych jest naturalny i neutralny dla zdrowia surowiec, czyli gips. I tynki, i gładzie nie wydzielają szkodliwych substancji czy alergenów, a w pomieszczeniach tworzą odpowiedni mikroklimat. Są trwałe, dobrze kumulują ciepło, szybko wysychają i oddają wilgoć, gdy wewnątrz pomieszczeń robi się za sucho.

Gładzenie ściany pacą przez fachowca

Do czego służy gładź gipsowa?

Gładź gipsowa wykorzystywana jest do dekoracyjnego wyrównania innych tynków, np. cementowo-wapiennych czy cementowych. Gładź gipsową możesz położyć przede wszystkim na:

• prefabrykowane ściany z betonu lub keramzytobetonu,

• równe ściany ceramiczne,

• ściany silikatowe murowane.

W odróżnieniu od tynku gładzi gipsowej nie należy kłaść bezpośrednio na ścianach z betonu komórkowego, ponieważ mogłaby popękać. Od tynku odróżnia ją także to, że zwykle trzeba nakładać ją kilka razy i tylko na wyrównane wcześniej powierzchnie.

Gładź gipsową stosuje się najczęściej w celach dekoracyjnych – by uzyskać perfekcyjnie gładkie powierzchnie przed malowaniem czy tapetowaniem. Farba na gładzi gipsowej prezentuje się doskonale, co jest szczególnie istotne np. przy dekorowaniu wnętrz światłem. Warunki są dwa – gładź musi być dobrze położona, a podłoże pod gładzią wyrównane.

Jak czyścić i szlifować gładź? - sprawdź kompletny poradnik!

Warto wiedzieć! Gdzie lepiej nie kłaść tynków i gładzi gipsowych?

Gładzie i tynki gipsowe szybko chłoną wilgoć, dlatego nie zaleca się ich do pomieszczeń, w których wilgotność powietrza utrzymuje się przez dłuższy czas na poziomie wyższym niż 70%. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy tynk lub gładź gipsową położyć np. w niezbyt dobrze wentylowanej łazience, lepiej rozważ inne rozwiązanie.

Wnętrze w zieleniach z gładką ścianą

Tynk gipsowy czy gładź gipsowa – co wybrać?

Położenie na ścianie wewnętrznej tynku gipsowego zapewnia efekt wyrównanej i wygładzonej powierzchni. Jeśli zależy Ci na łatwej i szybkiej aplikacji, rozsądnym wyborem będzie położenie samego tynku. Wystarczy nałożyć go raz, by zyskać równe ściany. Jednak musisz przygotować się na to, że powierzchnie nie będą idealnie gładkie – padające na ściany promienie słoneczne czy sztuczne oświetlenie mogą uwydatniać ewentualne nierówności. Chropowatość ścian pokrytych tynkiem gipsowym może też przyczyniać się do większego zużycia farby w trakcie malowania.

Jeśli chcesz, by ściana była perfekcyjnie gładka, dobrym wyborem może być położenie na tynku gładzi gipsowej. Musisz jednak pamiętać, że gładzi nie należy kłaść na powierzchnie chropowate, z dużymi ubytkami – jej grubość to około 2-3 mm, w związku z czym nie zapewnia odpowiedniego krycia. Gładź gipsową zawsze należy kłaść na wyrównane powierzchnie.

Podsumowując, tynki i gładzie gipsowe pozwolą Ci uzyskać efekt równych i gładkich ścian. To, na które rozwiązanie się zdecydujesz, będzie zależało od efektów, jakie chcesz uzyskać.

 

Przeczytaj także:

Jak sprawdzić stan ścian i tynków przy odbiorze mieszkania?
Jak czyścić i szlifować gładź? - kompletny poradnik
Malowanie ścian i sufitów - porady dla początkującego malarza

Galeria:

reczne_skrobanie_sciany.jpg
Oceń ten artykuł:
Średnia ocena: 5,0 - Ilość głosów: 2
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny