Przejdź do akapitu:
Kalkulator powierzchni ścian do malowania
Malowanie mieszkania należy dokładnie zaplanować. Przede wszystkim trzeba wybrać kolory do poszczególnych pomieszczeń i na wybrane ściany. Wybieraj farby trwałe, dobrze kryjące, ekologiczne, tworzące powłokę odporną na zabrudzenia i ścieranie – takie jak farby Śnieżka Barwy Natury i Śnieżka EKO. Kiedy wiesz już, na jaki kolor postawić i jaką farbą chcesz malować, przejdź do kolejnych kroków.
Malowanie mieszkania krok po kroku
Zanim przystąpisz do pomiarów, najpierw przyjrzyj się ścianom. Od tego, w jakim są stanie, zależy, jakie dodatkowe czynności musisz podjąć i jakie materiały kupić. Ściany malowane kilka lat temu na ogół wystarczy przemyć, ale już ściany w starym mieszkaniu będą wymagać uzupełnienia ubytków, a może wręcz położenia gładzi gipsowej. Wtedy do ceny farby i akcesoriów malarskich trzeba doliczyć koszty materiału i robocizny – chyba że chcesz zrobić to sam. Film instruktażowy pomoże zapoznać Ci się z tematem:
Kolejnym istotnym krokiem jest wymierzenie powierzchni ścian, które chcesz malować. W tym celu musisz zmierzyć szerokości ścian i wysokość pomieszczeń. Powierzchnię ściany liczysz, mnożąc jej szerokość przez wysokość. Najlepiej będzie, jeśli przygotujesz sobie plik arkusza kalkulacyjnego i dodasz w nim do siebie powierzchnie ścian, które będą malowane na ten sam kolor. Jeśli nie masz takiej możliwości – rozrysuj tabelkę na papierze.
W osobnym arkuszu zlicz powierzchnię sufitów – jeśli chcesz pomalować wszystkie sufity, to możesz przyjąć, że ich powierzchnia równa się powierzchni mieszkania. Analogicznie, gdy masz do pomalowania tylko wybrane pomieszczenia – ich powierzchnia to powierzchnia sufitu. Ten prosty zabieg pozwoli Ci zachować kontrolę nad ilością materiałów oraz pomoże uniknąć niepotrzebnych wydatków.
Malowanie mieszkania – co potrzebne?
Znając powierzchnię, jaką masz do pomalowania, zastosuj przelicznik podany na opakowaniu farby. Na każdym z nich jest napisane, ile metrów kwadratowych powierzchni można pomalować jednym litrem. W przypadku farb Śnieżka Barwy Natury jest to do 14 mkw. W podobny sposób obliczysz ilość gruntu do wzmocnienia malowanych powierzchni. Pamiętaj, że grunt zmniejsza chłonność ścian i tym samym polepsza wydajność farb nawierzchniowych. Warto więc gruntowanie wykonać solidnie i dokładnie.
Jeśli nie zmieniasz koloru ścian, kupiłeś farbę dobrze kryjącą, a odnawiając, planujesz wcześniej zagruntować ściany, prawdopodobnie wystarczy jedna warstwa malarska. Jeśli jednak kolor farby różni się od tego, jaki był wcześniej, weź pod uwagę, że jednokrotne malowanie to za mało, i trzeba będzie pomalować ściany dwukrotnie. Najlepiej ocenić to, gdy farba wyschnie i wiadomo już, jak wygląda na ścianie.
Gdy wiesz już, ile puszek farby kupić, do swojej listy dodaj narzędzia – wałki większe i mniejsze, pędzle do narożników i trudno dostępnych miejsc, kuwetę. Przy zakupach staraj się myśleć ekologicznie, to pomoże ci zaoszczędzić pieniądze i ochronić środowisko. Gdy planujesz malować na kilka kolorów – zamiast kupować kilka kuwet kup jedną i przed wlaniem w nią farby zabezpiecz ją cienką folią spożywczą, którą zdejmiesz przed zmianą koloru. Tam, gdzie jest to możliwe, zamiast folii malarskiej użyj kartonów i starych gazet. Jeśli masz fajnych sąsiadów lub uczynnych przyjaciół, może ominąć cię zakup drabiny, jeśli jej nie masz, a nawet teleskopowego kijka przydatnego przy malowaniu sufitów. Musisz jednak kupić taśmę do zabezpieczania krawędzi. Zanim to zrobisz, policz orientacyjnie jej ilość, sumując wszystkie krawędzie, które musisz odciąć. Zaplanuj profilaktycznie zakup dodatkowej rolki.
Ekipa malarska
Jeśli nie czujesz się na siłach i wolisz zlecić malowanie wynajętej ekipie, obliczenia posłużą ci do ustalenia wysokości kosztów robocizny. Cena malowania ścian najczęściej podawana jest od metra kwadratowego i każda ekipa ma swoją indywidualną stawkę. Jednak jeśli ściany wymagają napraw czy położenia gładzi, to do kosztu malowania dojdzie koszt ich wykonania – także liczony od metra kwadratowego. Umawiając się z fachowcami, ustal czas trwania prac oraz upewnij się, że sprzątają po sobie. Jeśli nie – musisz doliczyć koszt sprzątania, jeśli nie chcesz robić tego sam. W każdym przypadku jest to jednak związane z kosztami.
Jak obniżyć koszt malowania ścian?
Cena malowania ścian nie zawsze musi zwalać z nóg. Wystarczy, że zastosujesz zebrane w poradniku wskazówki, a znacząco uda Ci się obniżyć koszt malowania. Samodzielne malowanie mieszkania to dobra okazja, żeby oderwać się od siedzącej pracy oraz satysfakcja wynikająca z własnoręcznie wykonanego odświeżenia wnętrza. Co zrobić, aby cena malowania ścian była niższa? Podsumujmy najważniejsze zasady.
Rozpocznij pracę od dokładnego planu działań, zmierz powierzchnię ścian i przygotuj listę potrzebnych narzędzi. Podczas zakupów czytaj etykiety na opakowaniach i w razie konieczności nie bój się pytać sprzedawców o radę. Postaw na wysokojakościowe farby, które są kryjące i trwałe. Pamiętaj, że w przypadku farb maksyma „wydając mniej, wydajesz więcej” jest szczególnie aktualna. Koszt malowania ścian będzie więc paradoksalnie niższy w przypadku droższej i lepszej farby.
Przed rozpoczęciem malowania użyj na ścianach gruntu. W ten sposób zmniejszysz ich chłonność oraz zwiększysz przyczepność podłoża. Nie zapomnij także o wyborze odpowiednich narzędzi. W przypadku dużych powierzchni świetnie sprawdzi się metoda natryskowa, podczas gdy wnętrza mieszkalne lepiej malować pędzlem i wałkiem.
To zaledwie kilka zasad, które pozwolą Ci znacząco obniżyć koszt malowania ścian oraz dadzą wiedzę potrzebną do samodzielnego wykonania niewielkiego remontu. Satysfakcja gwarantowana!