Przejdź do akapitu:
Kolor czerwony niesłusznie traktowany jest z rezerwą. Ściany w kolorze czerwonym nadają wnętrzu wytwornego charakteru oraz pobudzają do działania. Podpowiadamy, jak wprowadzić czerwony kolor do wnętrza i z czym go łączyć oraz przedstawiamy znaczenie i najpopularniejsze odcienie czerwieni.
Kolor czerwony – psychologia i znaczenie
Czerwony jest kolorem podstawowym i należy do barw ciepłych. Wzmaga aktywność fizyczną, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój. Pobudza akcję serca, krążenie krwi, wzmacnia organizm, zwiększa jego wytrzymałość. Czerwień jest żywa, widoczna i pobudzająca, nadaje pomieszczeniu charakter.
Czerwona barwa ścian jest wskazana dla osób przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Kolor czerwony niewskazany jest dla osób z syndromem chronicznego zmęczenia, nadciśnieniem oraz ludzi narażonych na poważny stres.
Jakie kolory łączyć z czerwonym?
Barwa czerwona stwarza liczne możliwości aranżacyjne. Wprowadzając intensywny kolor do swojego wnętrza, pamiętaj, że nawet jeśli będzie znajdował się tylko na jednej ścianie, i tak będzie dominantą całego pomieszczenia. Barwa czerwona świetnie sprawdzi się jako kolor stylowej wnęki lub fragment ściany, którą możesz połączyć z innymi kolorami.
Kolor czerwony możesz łączyć zarówno z ciepłymi, jak i zimnymi kolorami ścian. Czerwień świetnie prezentować się będzie z jasną lub ciemną szarością, bielą lub beżem. Intensywna, soczysta czerwień idealnie współgra z błękitnoszarym, kremowym i brązem, mocno zaś kontrastuje z zielenią, żółcią i błękitem. Jeśli lubisz orientalne wnętrza, możesz postawić na ogniste połączenie czerwieni, fuksji i turkusu. Łagodniejsze czerwienie warto zestawiać z kolorami zielonożółtymi i błękitnozielonymi, jako idealne zestawienia dla dzieci.
Odcienie czerwonego
Kolor czerwony posiada wiele wariantów kolorystycznych. Wśród najpopularniejszych kolorów znajduje się czerwień koralowa oraz chłodna malina. W zależności od stylu aranżacji oraz efektu, jaki chcesz uzyskać, możesz zdecydować się na neonowy kolor strażacki lub ciepły kolor pomidorowy. W łagodniejszym wydaniu czerwona barwa posiada kolor rozbielonej czereśni lub bordo.
Czerwone ściany w mieszkaniu
Czerwień intensywna i głęboka optycznie zmniejsza pomieszczenie, silnie oddziałuje na przestrzeń. Dobrze sprawdza się w postaci plam kolorystycznych i mocnych akcentów we wnętrzu. Jest to idealny kolor do zastosowania w przedpokoju lub holu. Nie powinien być natomiast stosowany w pomieszczeniach, w których wymagana jest koncentracja.
Czerwony wzmaga apetyt, warto zatem stosować go w kuchni czy jadalni, również w odcieniach subtelnych i delikatnych. Jasne tonacje czerwieni nadają pomieszczeniu poczucie ciepła idealne w sypialni i pokoju dziecięcym. Dobrze się w nich mieszka i łatwo odpoczywa. Czerwona fasada domu stwarza wrażenie silnego ogniska domowego i ciekawie kontrastuje z ogrodem. Dopełnić ją możemy brązowym dachem i okiennicami.
Czerwony kolor ścian to niezawodny sposób na ożywienie wnętrza. Wyrazisty kolor nadaje pomieszczeniu stylowego charakteru i stwarza liczne możliwości aranżacyjne.