Przejdź do akapitu:
Pół wieku temu grupa japońskich specjalistów od aranżacji wnętrz spojrzała na pomieszczenia pełne dekoracji i ozdób, po czym zgodnie stwierdziła, że pora coś z tym zrobić. Z pomocą przyszły zasady filozofii zen, w zgodzie z którymi projektanci wypracowali coś zupełnie prostego. Nazwali to stylem minimalistycznym.
Krytycy złośliwie porównywali wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym do smutnych, szpitalnych sal. Nie przeszkodziło to minimalizmowi przebić się przez granice i dotrzeć aż do Europy. Tam, w ascetycznej przestrzeni zakochali się najpierw Skandynawowie, a po jakimś czasie reszta Europy, w tym Polska. Dziś to wiodący styl w aranżacji wnętrz oraz w designie. Czym współcześnie charakteryzuje się styl minimalistyczny i jakie kolory oraz dekoracje wybrać do takiego wnętrza?
Minimalistyczne wnętrza – co je charakteryzuje?
Styl minimalistyczny trzyma się kilku prostych reguł, których przestrzeganie takie proste już nie jest. Przede wszystkim, trzeba pozbyć się zbędnych dekoracji, gadżetów, a nawet książek leżących na widoku czy… żyrandola. We wnętrzu minimalistycznym ma dziać się jak najmniej. Kąty proste, elementy wystroju zredukowane do minimum i dużo wolnej przestrzeni – to najważniejsze cechy. Nie możemy jednak zapomnieć o perfekcji. Meble i materiały muszą być najwyższej próby. W tym stylu nie liczy się ilość, ale jakość jak najbardziej.
Wnętrza w stylu minimalistycznym lubią harmonię i porządek. Ważna jest więc właściwa organizacja przestrzeni oraz bardzo selektywny wybór dodatków i mebli. Wyposażenie powinno funkcję i uzasadnienie. Minimalistyczne wnętrza lubią proste formy i ascetyczne rozwiązania. Minimalistyczne meble powinny być proste i pozbawione dekorów. Dobrze sprawdzą się surowe materiały, jak naturalne drewno, szkło, stal czy fronty lakierowane na wysoki połysk.
Jakie kolory do wnętrz w stylu minimalistycznym?
W aranżacji wnętrz ważne są również jasne kolory. Minimalistyczne wnętrze powinno cechować się dużą ilością światła oraz poczuciem przestrzeni. W takim przypadku warto też pamiętać o dobrym doborze farb. Możesz postawić na chłodną biel lub złamany kolor śmietanowy. Sprawdzą się także wszelkie odcienie beżu, brązu czy szarości. Wybierając kolor ścian, pamiętaj, że styl minimalistyczny nie lubi przeładowania. Kolorystyka powinna więc być spójna i wzajemnie ze sobą harmonizować. Mocniejszy akcent kolorystyczny możesz wprowadzić, malując pojedynczą ścianę na ciemniejszą lub bardziej wyrazistą barwę. Minimalistyczne wnętrze ożywisz, wprowadzając czerwień, granat lub kolor musztardowy. W monochromatycznych aranżacjach sprawdzą się także takie kolory, jak grafit czy czerń.
Dekoracje do wnętrz w stylu minimalistycznym
Minimalistyczne wnętrze unika bogactwa dekoracji, co nie oznacza, że całkowicie z niej rezygnuje. Podobnie jak w przypadku mebli, tu również „mniej znaczy więcej”. Możesz postawić na pojedynczy duży obraz na ścianie lub dekorację w formie geometrycznego tryptyku z motywem abstrakcji. Świetnie sprawdzą się także duże kryształowe lustra pozbawione ramek. Pojedynczy wazon lub nowoczesna rzeźba, nadadzą wnętrzu designu i podkreślą jego ascetyczny charakter,
Ostatnim elementem aranżacji jest światło. Wnętrza muszą być dobrze nasłonecznione, aby pomimo swojej surowości dalej sprawiać wrażenie przytulnych i komfortowych. Minimalistyczne wnętrze chętnie przyjmie proste, wysokie lampy stojące lub duże chromowane lampy zamiast żyrandoli. Unikaj także zasłon, tak aby zapewnić w pomieszczeniu jak najwięcej naturalnego światła.
Styl minimalistyczny to ponadczasowa propozycja dla osób, które cenią przestrzeń, funkcjonalność i prostotę. Ascetyczne i selektywne podejście do wyposażenia równoważone jest przez dużą ilość światła, jasną kolorystykę i naturalne materiały.
Jeśli chcesz poznać wskazówki aranżacyjne dotyczące stylu minimalistycznego - koniecznie sprawdź naszą infografikę. Zawarliśmy jej całą esencję minimalizmu.