Styl nowoczesny

XIX wiek, Europa. W Paryżu króluje bogata ornamentyka, a w Anglii trwa w najlepsze epoka wiktoriańska, podczas której przepych objawia się w wielu dziedzinach, m.in. w modzie i architekturze. Ten przepych musiał w końcu zamienić się w przesyt, ponieważ artyści tamtych lat wspólnie doszli do wniosku, że „mniej znaczy więcej”. To właśnie wtedy narodził się styl nowoczesny.

Małe wyjaśnienie

Wbrew opinii niektórych, styl nowoczesny nie jest tożsamy ze stylem współczesnym. Ten drugi opiera się na aktualnie modnych trendach i nieustannie się przeobraża. Styl będący tematem tego artykułu to z kolei pomysł na aranżację wnętrz oparty na modernizmie. Tym samym trzyma się ściśle określonych zasad, niezmiennych od ponad 100 lat, co może brzmieć zabawnie w zestawieniu z faktem, że mówimy o stylu NOWOCZESNYM.

„Forma podąża za funkcją”

Słowa Louisa Sulivana świetnie opisują styl nowoczesny. W modernizmie liczy się funkcjonalność, a co za tym idzie prostota. Skomplikowane formy nie są tu mile widziane, chyba że w formie abstrakcyjnego obrazu czy też rzucającej się w oczy dekoracji. Są to jednak akcenty na tle minimalistycznej przestrzeni, której głównym zadaniem jest służyć swoim lokatorom. Jak powiedział Le Corbusier: „dom ma być maszyną do mieszkania”.

Warto tutaj wspomnieć o nurtach, które w sposób naturalny wywodzą się ze stylu nowoczesnego. Jest to, np. art deco, charakteryzujący się prostotą, ale i starannością wykonania elementów wyposażenia. Innym przedstawicielem modernistycznego podejścia jest Bauhaus - nieskupiający się na dekoracji, leczy zafascynowany techniką. Nawiązania do bauhausu można bez trudu odnaleźć nie tylko w wystroju wnętrz, lecz również we wzornictwie urządzeń, np. firmy Apple.

Chcesz zaprojektować przestrzeń w stylu nowoczesnym? Dowiedz się więcej o zasadach aranżacji, które zebraliśmy dla Ciebie w naszej infografice!

Oceń ten artykuł:
Średnia ocena: 5,0 - Ilość głosów: 1
Drukuj
Kanał
inspiracyjny
Kanał
korporacyjny