Przejdź do akapitu:
Czy wiesz, jak stworzyć wnętrze, które nie sili się na wymuszony perfekcjonizm i ciężki, pełen przepychu wystrój? Oczekujesz swobodnej, relaksującej atmosfery z odrobiną emocji? Poznaj shabby chic – styl, którego siłą jest piękno płynące z niedoskonałości.
Wnętrza shabby chic to stylowa propozycja dla miłośników niecodziennych rozwiązań i wnętrz „z duszą”. Aranżacje zachwycają modnym połączeniem starych i pozornie sfatygowanych mebli z przemyślanym wzornictwem i szlachetną kolorystyką. Co to znaczy shabby chic, jakie są jego cechy i czym różni się od stylu prowansalskiego?
Shabby chic – co to znaczy?
Styl shabby chic narodził się w latach 80-tych ubiegłego wieku. Za jego twórczynię uznaje się Rachel Ashwell – ta amerykańska projektantka wnętrz i autorka poradników dekoratorskich zaraziła wiele kobiet na całym świecie modą na postarzane, wyglądające na sfatygowane meble oraz wyświechtane przedmioty z duszą. Styl ten szybko stał się niezwykle modną, romantyczną odpowiedzią na stechnicyzowane czasy, w których głównym nurtem była pogoń za doskonałością i ucieczka od natury.
Nazwa shabby chic łączy dwa pozornie przeciwstawne określania. Shabby oznacza wytarty, zapyziały lub podniszczony, podczas gdy chic niezmiennie kojarzy się z elegancją oraz klasyką. To właśnie eklektyczne podejście sprawia, że współcześnie styl shabby chic przybiera różne oblicza. Wnętrza mogą nawiązywać do rustykalnych dworków, pałacowych wnętrz i starych paryskich mieszkań. Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic?
Shabby chic – charakterystyczne cechy stylu
Shabby chic to wnętrza pełne klasy oraz uroku, które przywodzą na myśl letnie kolonialne rezydencje z przełomu XIX i XX wieku. Meble i dekoracje czerpią z takich stylów, jak vintage, klasyka i retro. Eklektyczne podejście sprawia, że wnętrza są bardzo przytulne, a równocześnie dobrze wyrażają upodobania swoich mieszkańców. Tym, co odróżnia Shabby chic od innych stylów, jest dodatkowy efekt postarzania wnętrza oraz jego wyposażenia. Całość prezentuje się romantycznie i niezwykle nastrojowo.
Wnętrza shabby chic są utrzymane w jasnej kolorystyce. Podłogi z naturalnego drewna pozostają w harmonii z jasnymi tapetami o delikatnych wzorach. Charakterystycznym elementem są drewniane meble pokryte kilkoma warstwami farby. Na wierzch trafia biel, którą następnie się przeciera – uzyskuje się dzięki temu atrakcyjny efekt beausage, który w połączeniu z delikatnością motywów kwiatowych tworzy magiczne kompozycje – trochę jak ze świata „Ani z Zielonego Wzgórza”.
Shabby chic a styl prowansalski – czym się różnią?
Styl shabby chic często mylony jest ze stylem prowansalskim. Oba nurty wnętrzarskie czerpią z sielskiego wystroju i lubią romantyczne motywy. Styl prowansalski charakteryzuje się jednak większą schludnością i jaśniejszą kolorystyką. Pojawiają się w nim również częste motywy roślinne. Styl shabby chic również chętnie sięga po biel, beże czy błękity, ale jego istotą jest efekt postarzenia. Kolory i dodatki w stylu shabby chic są więc nieco przybrudzone, przetarte i nadgryzione przez ząb czasu. Wśród wzornictwa pojawią się ornamenty nawiązujące do klasycznych wnętrz lub pałacowych aranżacji.
Styl shabby chic zachwyca niewymuszoną elegancją i nonszalancją. To dobra propozycja dla osób, które nie boja się nieoczywistych połączeń i cenią nastrojowe aranżacje
Chcesz wiedzieć więcej o shabby chic? Zobacz naszą infografikę!