Półka na linach w 6 prostych krokach

Sklepy wnętrzarskie oferują niezliczoną ilość różnych półek, którymi możemy wzbogacić aranżacje naszych mieszkań. Oglądając propozycje producentów mebli i dekoracji można dostać zawrotów głowy i ostatecznie wrócić do domu z niczym. Biorąc pod uwagę, jak trudno czasem podjąć decyzję, proponujemy Ci własnoręczne wykonanie wspaniałej, solidnej i oryginalnej półki na książki, zdjęcia, kwiaty i inne drobiazgi.

Do wykonania półki na linach potrzebne będą: drewniana deska, lina, wiertarka, kuweta, pędzel oraz emalia akrylowa do drewna i metalu Śnieżka Moje Deko w kolorze Pudrowy Róż. Emalia ta jest bardzo łatwa w aplikacji, ma łagodny zapach i szybko schnie. To produkt wodorozcieńczalny, odporny na działanie czynników atmosferycznych, który tworzy trwałe powłoki, doskonale kryje i ma dobrą przyczepność do podłoża.

Przygotowanie drewnianej deski do malowania

Krok 1. Przygotuj drewnianą deskę

Wymiary drewnianej deski, którą przeznaczysz na półkę są dowolne i zależą jedynie od tego, gdzie chcesz ją zawiesić i co na niej ustawić. Deska może być surowa świeżo wycięta w sklepie drzewnym, ale równie dobrze może to być drewno recyklingowane, pozyskane np. ze starej szafy, komody, czy łodzi. Jeśli zdecydujesz się na odnawianie drewna, będziesz musiał jedynie staranniej przyłożyć się do jego oczyszczenia, gdzie ewentualne zatłuszczenia i zażywiczenia usuniesz benzyną ekstrakcyjną, a nierówności oszlifujesz papierem ściernym o gradacji od 150 do 220.

Deska z wywierconymi otworami

Krok 2. Wywierć w desce otwory

Na przygotowanej desce za pomocą miarki i ołówka odmierz symetrycznie odległości od wszystkich czterech rogów i zaznacz ołówkiem punkty. Używając grubego wiertła, wywierć wiertarką otwory, przez które później przeciągniesz liny. Po wykonanej czynności dokładnie przetrzyj deskę papierem ściernym usuwając wszystkie nierówności i pozbądź się powstałego pyłu. Jednolicie gładka i czysta powierzchnia drewna pozwoli bowiem uzyskać idealne, dekoracyjne wykończenie.

Akcesoria potrzebne do pomalowania deski

Krok 3. Użyj odpowiedniej farby

Kolejny etap to malowanie. Otwórz puszkę emalii akrylowej Śnieżka Moje Deko w kolorze Pudrowy Róż i dokładnie wymieszaj. Następnie wlej farbę do kuwety i za pomocą pędzla nałóż produkt starannie i równomiernie na całą powierzchnię deski i pozostaw do wyschnięcia.

Malowanie deski

Krok 4. Pokryj deskę dwoma warstwami farby

Po wyschnięciu drewna, dla uzyskania jeszcze lepszego efektu dekoracyjnego, pomaluj emalią deskę po raz drugi, pamiętając o wcześniejszym wymieszaniu farby i dbając o to, by równomiernie rozprowadzać wyrób pędzlem na drewnie.

Przeciąganie liny przez otwory w desce

Krok 5. Przeciągnij linę przez otwory

Gdy dwukrotnie pomalowana deska będzie już całkowicie sucha, przez wywiercone wcześniej otwory przeciągnij linę i zrób supły na jej końcach, na których oprze się półka.

Półka na linach

Krok 6. Powieś półkę na hakach

Ostatnia czynność, którą musisz wykonać to przymocowanie półki do ściany lub zawieszenie jej na hakach zamontowanych w suficie. Niezbędne do tego materiały kupisz w każdym sklepie remontowym. Wykonana przez Ciebie półka oprócz funkcji praktycznej jest przede wszystkim bardzo ozdobna. Ustaw teraz na niej cokolwiek. Każdy wybrany przez Ciebie przedmiot będzie się na niej pięknie prezentował.